Dobór instalacji fotowoltaicznej
- EnergyService
- 12 maj 2020
- 2 minut(y) czytania
Zaktualizowano: 6 sty 2021
Jak duża powinna być instalacja fotowoltaiczna?
Stanowi to jedno z najważniejszych pytań jakie musimy sobie zadać przy podejmowaniu decyzji o montażu instalacji fotowoltaicznej w naszym gospodarstwie domowym. Na to pytanie nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi.
Najważniejszym czynnikiem przy wyborze odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej dostosowanej do naszych potrzeb jest roczna prognoza zużycia energii elektrycznej w gospodarstwie domowym.
Ważnymi aspektami, które również należy uwzględnić przy wyborze odpowiedniej instalacji o optymalnych parametrach jest ekspozycja paneli fotowoltaicznych na promieniowanie słoneczne oraz ilość pozyskanej energii ze słońca jaką będziemy w stanie zużyć na miejscu, bez oddawania jej do sieci.
Cena prądu z sieci elektroenergetycznej w porównaniu do energii pozyskanej ze słońca z własnej instalacji fotowoltaicznej jest wysoka, dlatego możliwość pozyskiwania energii z własnej domowej mikro elektrowni jest tak bardzo atrakcyjna. Duże znaczenie przy wyborze instalacji fotowoltaicznej jako głównego źródła prądu w gniazdkach naszych domów ma również aspekt ekologiczny. Poprzez instalację fotowoltaiczną pozyskujemy przecież darmową energię pochodzącą ze słońca i to bez emisji jakichkolwiek zanieczyszczeń do atmosfery. Jednak, aby całe przedsięwzięcie miało sens i dawało realne oszczędności, trzeba najpierw zacząć od odpowiedniego dobrania wielkości instalacji.

Najkorzystniejszym rozwiązaniem jest taki dobór instalacji fotowoltaicznej, który w jak najlepszej mierze odpowiada parametrom naszego domu oraz jego zapotrzebowaniu na prąd, ponieważ mija się z celem, aby instalacja produkowała więcej energii niż faktycznie jesteśmy w stanie jej zużyć. Jeżeli już tak się stanie i nasza instalacja wytworzy więcej energii niż wynosi faktyczne zapotrzebowania naszego domu, wówczas możemy stać się prosumentem i nadwyżkę wyprodukowanej energii oddać do sieci, skąd możemy ją odebrać w późniejszym terminie.
Podstawową zasadą współpracy z siecią elektroenergetyczną jest jednak to, że jeśli w cyklu rozliczeniowym który wynosi maksymalnie rok, oddamy do sieci więcej energii niż faktycznie sami jesteśmy w stanie jej zużyć, to wówczas wtedy powstała nadwyżka w postaci wytworzonej energii po prostu przepada. Między innymi z powyższego powodu, nie opłaca się budować instalacji fotowoltaicznych ponad faktyczne potrzeby, ponieważ większa instalacja stanowi jedynie dodatkowy koszt w naszej inwestycji, na który wyłożymy pieniądze, a nie będziemy czerpali z niej korzyści.
W praktyce, na potrzeby domów jednorodzinnych konstruuje się systemy o mocy zainstalowanej od 3 do 10 kWp. Systemy mniejsze stają się stosunkowo drogie w przeliczeniu na 1 kWp. Z kolei większe, (powyżej 10 kWp) są niekorzystne pod względem zasad rozliczania, a co więcej, panele o takiej mocy zwykle nie są potrzebne w tego typu domach.
Jestem bardzo zadowolony z korzystania z BDM-bet-pl.com! To strona, która oferuje świetne możliwości zakładów sportowych oraz różnorodne promocje. Interfejs jest intuicyjny, a proces rejestracji przebiegł szybko i bezproblemowo. Cenię sobie również profesjonalną obsługę klienta, która zawsze jest gotowa pomóc w razie jakichkolwiek pytań.